23 Temmuz 2009 Perşembe

Coco Chanel Kimdir?Coco Chanel kimdir?İlk soru bence bu.Herkes onun hakkında birşeyler biliyor söylüyor.Bende minik bir araştırma ile moda dehası bu kadın kim sizlerle paylaşmak istiyorum.Tabi stilini de.
Coco Chanel 19 ağustos 1883 doğumludur.Öksüz kalıp yurtta büyümüş ve manastırda kaldığı zaman kaçıp barlar da şarkı söylemiştir.Coco lakabı ise söylediği bir şarkıdan kalmaktır.Gerçek adı Gabrielle Bonheur ama lakabı Matmazeldir.Bayanların korseler giydiği göğüslerin kabartıldığı ve şişik elbiseler giydiği o dönem de Coco ilk sigara içen, ilk saçlarını kesen ve ilk pantalon giyen kadın oldu.


Coco Chanel beyaz olmanın soyluluk olduğu dönem de ilk yanık tenli dolaşarak bu akımı başlatmıştır.1900larda Fransa da kadın haklarını savunmuştur.Lise dönemlerinde terzinin yanında çalışmaya başlamıştır.Moda hakkındaki ilk deneyimlerini orda oluşturmuştur.

Moda dünyasına adım atarken ki ilk dükkanı şapka üzerine oldu.1914 te kendini butik dükkanını,1917'de yanında 300'den fazla terzi çalıştırıyordu. Kadın pijamalarını lanse ettikten 1 yıl sonra Paris'te 1919'da bir moda salonu açtı.
1914 yılında Coco çok farklı bir kadın modeli oluşturdu.Erkek çocuğuna benzeyen ama dişi olan stildi.Saçları da bu moda için kısacıktı.İlk önce bu akım moda dünya tarafından benimsenmedi. Benimsemeyenler yavaş yavaş kapandı.Dünyadaki bayanlar ise bu akımı çoktan uygulamaya başlamıştı.Modacı, 1925'te Westminster Dükü ile nişanlandı. 1 yıl sonra da ''küçük siyah elbise'' olarak nitelendirilen kreasyonuyla dünya çapında ünlenen Coco Chanel, 1932'de iç mimar Paul Iribe ile evlenmeye karar verdi. Iribe, planlanan düğünlerinden kısa bir süre önce ölünce, basın Chanel'e ''La Grande Mademoiselle'' ismini verdi.

Coco Chanel beyaz çiçekleri çok sevdiği için müze olarak kullanılan evinin her tarafı beyaz çiçeklerle çevrilidir.Chanel ilk defilesini ayın 5'inde yaptı.Ertesi gün bütün dergiler Chanel'ın defilesinden söz etti.İşte Chanel'ın uğurlu 5 rakamı burdan geliyor.Bütün koleksiyonlar ayın 5'inde gerçekleşir .

1940 ta tahtını Dior'a kaptırmak üzeredir.Chanel no 5 üzerinden bütün geçimini sağlar çünkü ekonomik krizden çok etkilenmiştir bütün mağazalarını kapamaya başlamıştır.Ama Chanel 70 yaşında yeniden tekrar moda dünyasına geri gelir.Koleksiyonunu tanıtır.87 yaşında hayata gözlerini kapar.

Coco Avant Chanel Fragmanı;{ Moda geçer,Stil kalır..}
Coco Chanel'a saygılar...

Kaynaklar;dailymail,ekolay,ekşisözlük

4 modacı yorumda bulunmuş:

Antigone dedi ki...

Toparladığın bilgiler için teşekkürler jojee. Fotoğraflar da çok güzel..

Jojee dedi ki...

antigone;beğendiysen ve faydalı olabildiysem ne mutlu bana:)

caramel macchiato dedi ki...

bak ben bu bilgilerden bazılarını bilmiyordum :) çok saol jojeem

Adsız dedi ki...

COCO CHANEL...ARKADAŞLAR MUSTAFA KEMAL ATATÜRK BU BAYANI ÖZEL OLARAK TÜRK ASKERLERİNİN ÜNİFORMASINI TASARLAMASI İÇİN İSTEMİŞTİR...

 
[Valid Atom 1.0] Follow my blog with bloglovin´